Makieta stacjonarna

Klubowa makieta stacjonarna zwana potocznie przez członków klubu „dużą makietą” to jedna z najstarszych tego typy makiet klubowych Polsce. Przez wiele lat dzierżyła ona tytuł największej stacjonarnej makiety kolejowej w Polsce.

 

Budowa makiety rozpoczęła się w 1997 roku od stacji Podgórzyn. W tej części makiety znajduje się ogromna góra z kolejką linową, zamek, kolejka wąskotorowa oraz górska linia kolejowa łącząca Podgórzyn z Nadgórzynem. Cały ten fragment makiety, poza dwutorowym szlakiem biegnącym powyżej miasteczka,  utrzymany jest w III i IV epoce modelarskiej.

Dalsza część makiety oddzielona jest od Podgórzyna autostradą oraz tamą, która zamyka zbiornik wodny oraz kanał prowadzący do portu przeładunkowego. Zbiornik wypełniany jest prawdziwą wodą. Na dalszym planie znajduje się miasto z wieżą widokową i wesołym miasteczkiem albo koszarami wojskowymi. W tym miejscu w ramach urozmaicenia makiety zastosowano wymienny moduł co pozwala urozmaicić makietę.

Lewą cześć makiety zamyka górzysty
fragment z małą wioską, tartakiem oraz kolejną, jeszcze większą kolejką linową.
Przez całą tą część biegnie dwutorowy, zelektryfikowany szlak zabezpieczony
Samoczynną Blokadą Liniową w obu kierunkach.

Dalej makieta „zakręca” w prawo i po dwóch gigantycznych mostach nad stacją wąskotorówki prowadzi nas w stronę największego stacji na makiecie. Na stacji nazwanej żartobliwie przez uczniów szkoły Ryszardopolis (dawniej Pyssenstadt) mamy 3 perony, kryte przeszkloną halą, bocznicę do odstawiania pociągów pasażerskich oraz rampę przeładunkową z toru normalnego na wąski.

Późńiej szlak mija 2 lokomotywownie, małe osiedle z zajezdnią tramwajową i zawraca w stronę Podgórzyna. Na osiedlu ulokowane jest również więzienie. 

Na całość makiety składa się:

ok 800m torów,

90 rozjazdów,

łącznie 80 semaforów, tarcz ostrzegawczych i manewrowych,

ok 250 budynków,

ok 1523 drzewa,

24 mosty i wiadukty,

24 tunele,

6 metrów kanału wodnego oraz zbiornik o powierzchni ok 1.124m2,

4 wyciągi w tym 1 krzesełkowy,

2 wyciągi gondolowe,

 

oraz mnóstwo ludzi, zwierząt, trawy, kolarzy, samochodów, tramwajów oraz innych detali i smaczków dla uważnych widzów…